Liseli Mucitlerden Uluslararası Başarı!

Liseli Mucitlerden Uluslararası Başarı!

Liseli mucitler, içme suyunun klor yerine halk arasında çam çırası olarak bilinen pirus nigra ağacı ile temizleneceğini ispatlayarak bilim olimpiyatlarında dünya birinciliği elde etti.

Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te düzenlenen ve bu yıl 9.’su gerçekleştirilen “IYIPO-Uluslararası Genç Mucitler Proje Olimpiyatlarında (International Young Inventors Project Olympiad) Kayseri Özel Mustafa Yelkenoğlu Liseleri öğrencilerinden Fatma Buse Bebütoğlu ve Buse Tekden’in hazırlamış olduğu bilimsel proje birinci seçilerek altın madalya kazandı.

Olimpiyatlarda; 40 ülkeden fizik, kimya, biyoloji, matematik, bilgi teknolojileri ve mühendislik olmak üzere finale kalan toplam 90 proje yarıştı.

Çam Çırası / Pirus Nigra

Kimya dalında, içme suyunun klor yerine halk arasında çam çırası olarak bilinen pirus nigra ağacı ile de temizleneceğini bilimsel yöntemlerle ispat eden okulun on birinci sınıf öğrencisi Fatma Buse Bebütoğlu ve Buse Tekden, birincilik elde etti.

Bebütoğlu ve Tekden, ‘’With Pine Firewood Cleaning Drinking Water’’ adlı projeleriyle jüri üyelerinin karşısına çıktı. Suyun dezenfektasyonunda kullanılan klorun sağlık üzerine olumsuz etkilerini gidererek doğal yollarla bu sorunu çözdüklerini dile getiren ve projelerini başarıyla anlatan öğrenciler, birincilik kürsüsüne çıkmaya hak kazandılar.

Çam Çırası Bilimsel Deneyi

Türkiye’ye bilimde bir altın madalya daha kazandırmış olmanın büyük sevincini yaşadığını ifade eden öğrencilerden Fatma Buse Bebütoğlu: “İçme suyunu doğal yöntemlerle dezenfekte edilebileceği üzerine uzun zamandır çalışmalar gerçekleştiriyorduk, araştırmalar sonucunda Pinus nigra ağacının dezenfektan özelliğini keşfettik ve yaptığımız deneylerle bu özelliğini bilimsel olarak ortaya koyduk. Proje yöntemimizle, suyun fiziksel ve kimyasal hiçbir özelliğinin değişmediğini Erciyes Ünversitesi’nde ve Kayseri Halk Sağlığı Merkezinde deneyler sonucunda tespit ettik.” dedi.

Bir diğer başarılı öğrenci Buse Tekden de, projelerindeki yöntemin dünyada yapılmış ilk çalışma olduğuna dikkat çekti.

TUBİTAK Çam Çırası Deneyine Destek Oldu

Elde edilen başarıyla ilgili bilgi veren Okul Müdürü Hayrettin Kaya ise: Okul olarak hem TÜBİTAK tarafından yapılan proje yarışmalarına hem de uluslararası arenadaki yarışmalara katılıyor ve önemli başarılara imza atıyoruz. Bu bağlamda Gürcistan’ın Başkenti Tiflis’te gerçekleştirilen Genç Mucitler Proje Yarışması’ndan da birincilikle döndük, başarılı öğrencilerimizi ve Proje Danışman Öğretmenleri Fatma Büte’yi tebrik ediyorum.” şeklinde konuştu.