Çıra Suyu Nasıl Hazırlanır?

Çıra Suyu Nasıl Hazırlanır?

Çam ağacı kışında yapraklarını dökmeyen havası verem hastalarına bile şifa olan bir ağaçtır. Çam ağaçları doğanın akciğeri vazifesini görürler. Kozalağı, palamudu, tomurcuğu, çırası ve filizleri kullanılarak birçok şifalarından yararlanılır.

Çam Ağacının Faydaları

• Çam sakızı mikrop öldürücü etkisiyle solunum ve idrar yollarındaki mikrobik hastalıklarında antiseptik olarak kullanılır.

• Çam yaprağı esansının dahili olarak, sakinleştirici, balgam söktürücü ve idrar yollarını temizleyici etkisi vardır.

• Romatizma ağrıları için merhem olarak sürülür.

• Çam tomurcuğu suyla kaynatıldığı zaman, öksürükte göğüs yumuşatıcı ve balgam söktürücü olarak da faydalı olur.

• Çam terementi esansı (çam sakızı veya odunundan elde edilen uçucu bir yağdır) çam sakızının kullanıldığı gibi kullanılır.1-2 gr.’lık hap şeklinde kullanılır.

Dikkat! Böbrek rahatsızlığı olanlar kullanmamalıdır.

Çam Çırası Suyu

Çam ağacında elde edilen çam çırasının suyu da birçok derde devadır. Halk arasında bazı şeker hastaları tarafından kullanılan çam çırası suyunun yararları bilimsel TÜBİTAK projesiyle kanıtlanmıştır. Yapılan araştırmalar çam çırası suyunun, kan şekerinin düzenlenmesinde faydalı olduğunu ortaya koydu.

Çam Çırası Suyu Kan Şekerini Düzenler

Proje kapsamında farklı diyabet hastalarının kan şekerini düzenlemek için ilaç kullanmak yerine çam çırası suyu kullandıklarını ve bilimsel çalışmayla da bunun gerçekten işe yaradığı kanıtlandı. Çam çırası suyunun diyabet hastası olan deney hayvanlarında insülinle aynı etkiyi yaptığı, araştırmada bu suyu kullanan kişilerin diğer şeker hastalarında görülen doku yağlanmasına daha az rastlandığı görüldü. Çam çırası suyu buhar distilasyon yöntemiyle elde ediliyor. Fransız çam çıra suyu dünyada da şifa için kullanılıyor. Evde bu yöntemle çıra suyu elde etmek mümkün olmadığından piyasada satılan güvenilir markalarda temin edebilirsiniz. Ancak kendi yöntemleriyle suyu elde etmek için çamın akan kısmını suda kaynatıp içenler bulunuyor.